Forum Dyskusyjne Portalu Mrooczlandia
Witamy gościa ( Zaloguj się | Zarejestruj ) Wyślij ponownie potwierdzenie rejestracji

>

(2) 1 [2]  ( Idź do pierwszego nieczytanego posta ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Księga Cieni, pomysły oceny propozycje omówienia
Sari_Aris
Quote Post
Na emeryturze
*
Grupa: Opiekunowie Forum
Nr użytkownika: 49
Grupa: Opiekunowie Forum

Ujmę to tak ,bez komentarza ,bo juz ręce opadaja po setki razy odpowiadac na to samo ............ :blink:
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*
Grupa: Admin
Nr użytkownika: 1

Dlaczego nie macie zamiaru tego omawiac?

Nie mamy ponieważ nie ma takiej potrzeby [istnieje coś takiego jak "Polityka publikacyjna i rozwojowa" Portalu Mrooczlandia która akurat rozwinięcia DaVa nie obejmuje]. Czemu ? "Jedzcie śmieci - miliony much nie mogą sie mylić". Uprawiajacie eklektyzm - tysiące ludzi którzy coś tam piąte przez dziesiąte słyszeli i nie znają mechaniki ścieżki ani zasad że o historii nie wspomnę, nie może się mylić.

Portal nazywa sie 'Mrooczlandia' a o 'Nocturnal Wicca' nikt nie chce nic mowic.

Ponieważ Dark Wicca to nie Nocturnal.
Chcesz to załóż temat i w nim sobie wykładaj o swojej ścieżce wicca i jeśli nie bedziesz robił dymów typu 'inne ścieżki są złe' albo kryptoreklamy to nikt do ciebie się nie będzie przyczepiał - po prostu ty też pokaż swe wierzenia.

Wszyscy zachowujecie sie tak jakbys cie wiedzieli wszystko, a prawda jest taka wiecie malo co. Wasze odpowiedzi sa aroganckie i egoistyczne.

Prawda jest subiektywna ty wiesz swoje ja wiem swoje inni też wiedzą swoje, ile głów tyle wersji prawdy. Zaś twój styl pytania a raczej lista zarzutów jest emocjonalna. Stara zasada Druidów: Prywatność rzecz święta.
Nikt nie jest nieomylny... ani ty, ani ja.

Co do ekletyzmu, warto nim podazac bo jestes w stanie wybierac wlasna sciezke wedlug wlasnego uznania. Jesli zaczniesz podazac sciezka co do ktorej nie jestes do konca pewna to niegdy nie bedzie mialo sensu - nic nie wydarzy sie tak dlugo az w to uwierzysz.

I już sobie odpowiedziałeś właśnie dlaczego tradycjonalistyczna, silnie nawiązująca do czasów ruchu oporu walczącego z inkwizycją Dark Wicca nie jest dla takich jak ty co wolą rzeczy łatwe proste i szybkie zamiast wymagające czasu i studiowania od symbolistyki po historię a także rozwój nurtów itp. Wybrać i próbować podążać eklektyzmem może każdy ale takie zachowania nie są akceptowane przez żadne poważne i posiadające korzenie Zgromadzenie. Po prostu takie zachowanie jest oceniane jako zachwyt plastykowymi świecidełkami.

Wtedy podarzasz sciezka zwana 'Solitary Witch' - nie glownymi sciezkami Wicca.

Możliwe, nie wnikam. Niemniej w DaVa takie coś jest określane mianem BezDomu i nie jest uznawane innaczej niż "cywil".

Jesli uwazasz sie za poganke i czarownice to tym bardziej nie wierz we wczesniej ustanowione zasady - byly zmieniane przez wieki, i malo co ma cos wspolnego z magia starodawna.

Weź nie pisz takich postów bo wewnętrzny krąg na forum woła poprzez sms do admina "banem go"...
Od kolejnych równie bezsensownych postulatów się zaczną ostrzeżenia bo coś mi to pachnie próbą wywołania dezinformacji ew. psychologicznego podejścia by dostać jakieś info.
Ty to napewno wiesz wszystko o magii starodawnej ponieważ wg ciebie stare wierzenia to głupota i lepiej z serialu Czarodziejki je skopiować a nie sprawdzać Tradycji z antropologią historią itp...

Wierz tylko w to co uwazasz za stosowne, poniewaz nie mozna odrzucac swoich zasad moralnych tylko dlatego ze ktos mowi Ci ze cos innego jest 'dobre' - tak wlasnie dzialaja sekty, a nie sadze abys ty chciala do sekty trafic.

Ty twierdzisz że dobre jest działanie wbrew Tradycji, ponieważ starasz się pokazac że działanie wbrew Tradycji / działanie wbrew świętej zasadzie istnienia Zgromadzeń jest "dobre" - czyli zakładam że należysz do jakiejś sekty [np. sekty eklektyków :] ].

Sekretem Wiedzminstwa jest wolnosc i jesli ktos stara Ci sie ja odebrac, narzucajac swoje wierzenia i zasady to znaczy ze cos jest nie tak - rownie dobrze mozna dolaczyc do jakiejkolwiek religii swiata, gdzie zasady sa na porzadku dziennym. Co do Wiedzmistwa zasada jest jedna 'do what you will, harm none' (przynajmniej tak to brzmi w moim covenie).

Więc niech sobie brzmi, ścieżki różnią się znacznie od siebie mimo że większość wyrosła wraz z Wiccą Gardenian.
Niemniej część jest też nieco unowocześnionymi starymi Pretoriami, w których linia rodowa mocy oraz tradycja historyczna została zachowana, szczególnie garsć zgromadzeń pamiętających skrytą walką zbrojną w której Zgromadzenia walczyły przeciwko judeochrześcjańskich najeźdźców niszczącym Dziedzictwo Przodków odpowiadała podobnym (czyli resztki późnych odłamów czego co by szło nazwać Ruchem Oporu Starej Wiary / nurtem zachowawczym).

Jak więc widzisz różnice pochodzeń sa znaczne jedne powstały jako próba odtworzenia, inne trwały od wieków nie szczędząc swych sił ani starań w wielkiej wojnie o zachowanie się wierzeń. Przykład ? W większości Zgromadzeń DaVa liczy się dyscyplina, wierność zasadom, gotowość do działania, wydajność / skuteczność oraz wierność Rodzinie / Najwyższemu Dowódctwu Zgromadzeń Polowych :].
Nazwy oczywiście tylko przykładowe podałem niemniej legendy o sile wielkiego zgromadzenia Sabbatów nie są tylko mitem - masz przykład z niedawno odbytego 8.8.8. (Wielki Sabbat Życia i Śmierci, Troisty Sabbat, Sabbat Wieczności, tzw. święto najwyższej narady wszystkich trzech głównych domów DaVa).

Wolność w Wicca współczesnej / odtworzeniowej lub fantastycznej jeśli nie idzie w parze z odpowiedzialność za czystość Tradycji i jej dalsze przekazywanie kolejnym pokoleniom jest tylko pustym frazesem swawoli i upadku w anarchii.
Nie ma nic wspólnego z DaVa - z tradycyjną postacią Gothi w skórze wilka, z rogatym hełmem wikingów i mieczem u boku {jeśli umiesz sobie wyobrazić jak to z daleka wygląda to już chyba rozumiesz skąd u chrześcjan postać diabła miała rogi [hełm] i ogon [pochwa miecza] ;)} - ani ścieżkami z okolic DaVa - nie znasz zapewne rytów Śpiewu Kruka ani innych bo to dla ciebie bezsensowne starodawne głupoty i dzięki takiemu "twórczemu" podchodzeniu współczesna Wicca raczej staje się alegorią upadku Wicca w szponach rozmycia i popkultury w modłę 'szybko, łatwo, bezproblemowo' i bez zrozumienia ani odpowiedzialnością. Mówiąc wprost - pośmiewiskiem.
Przykład ? Czarostwo sprzedające magiczny płyn do mycia podłóg...
Dzięki eklektykom może doczekamy się jeszcze magicznej kostki do WC...

Zbiera mi się na wymioty jak widzę wywody eklektyków, przykład z pracy bibliotekarza: największy wynalazek eklektyków = wicca z symbolem gwiazdy dawida zamiast ośmiokątu [mogę podesłać linka jak nie wierzysz :] i mi] - nie dość że pachnie to głupotą totalną i totalną nieznajomością rzeczy to jeszcze :D gdzie sobie 2 sabbaty mniejsze zgubili {powinno być 4 duże i 4 małe zaś gw. dawida ma 2 x 3 boków} = takie są owoce wicca eklektycznego - wstyd, wstyd, wstyd... [Nie dla judaizmu, ale dla eklektycznych analfabetów nie znających słowa Tradycja]... [Niemniej znając życie, z serialu Czarodziejki wiele osób przyjmuje telewizyjne bzdury a potem się dziwi że nikt nie chce z nimi nawet rozmawiać]...

Forum służy dyskusji więc dyskutujmy ale bez takich kwiatuszków że poganie powinni olać tradycję i poświęcić się swawoli analfabetyzmu i rozpusty {kwestie używania substancji psychoaktywnych u "wiccan eklektycznych" i mylenie wicca z tantrą zniekształconą w oczach ludzi zachodu że o stawianiu Tradycji na ostatnim miejscu nie wspomnę}. Ochota na zabawę w wiedźmy nie oznacza że ktoś to uzna, bo tak de facto liczą się na poważnie dwie rzeczy: linia krwii oraz inicjacja a dokładniej z jakiej lini i kto. Innaczej - BezDomny / BezRodziny / Sierota / Samozwaniec.

Dlatego też z powodu zbyt pochopnego podchodzenia do tradycji, DaVa nie jest i nie będzie publiczna i nie identyfikuje się z popkulturowym tworem pt. Wicca Dnia. Ścieżka trudna lecz owoce ciężkiej pracy mają piękny smak...
Więcej cię nie powinno interesować, uszanuj zasadę niepubliczności DaVa {innaczej ostrzeżenia się posypią} a w razie czego pisz do masonów niech ci swoje tajemnice ujawnią jak ci się nudzi :]
PMUsers WebsiteICQAOLYahooMSN
remczyslaw
Quote Post
Oczytana Osoba
Grupa: Bywalec
Nr użytkownika: 885

witam ja ostatecznie wybrałem theleme i magię chaosu
tworzę teraz księgę śmierci i efekty są lepsze niż się spodziewałem
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*

QUOTE (remczyslaw @ Aug 21 2008, 10:03 AM)
witam ja ostatecznie wybrałem theleme i magię chaosu
tworzę teraz księgę śmierci i efekty są lepsze niż się spodziewałem

Spox
Ale księga śmierci ma niewiele wspólnego z księgą cienia :)
ShadowMage
Quote Post
Osoba która juz cos wie
Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 1.232

To bylo by dobre :P wymyslic wlasne runy :haha: :wacko: xD
PMEmail PosterAOL
Angelika
Quote Post
Zywa Biblioteka
Grupa: Szwadrony Moderacyjne
Nr użytkownika: 1.260

Mroczku, czy mozesz mi wyjasnic jak sprawdzic czy jest sie z Lini Krwi??? O jej jak ja malo wiem!!! Strasznie Was przepraszam za pytania dla Was pewnie oczywiste :(
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*

QUOTE (ShadowMage @ Aug 21 2008, 11:12 PM)
To bylo by dobre :P wymyslic wlasne runy :haha: :wacko: xD

Mozna ale wtedy nie są to runy w sensie skodyfikowanych / tradycyjnych futharkowych run, tylko dziwne symbole [słowo run oznacza tajemnicę czyli tajemnicze symbole więc można go użyć w innym kontekście do nie-historycznych symboli] lub pismo zbliżone do ideogramów etc nowomowa lub znaki kodowe ;).
Mefistofeles
Quote Post
Unregistered

Wystarczy spojrzeć na głupich alchemików...
Oni mieli mase takich swoistych "run", tajemniczych symboli i hieroglifow, majacych konkretne znaczenia, znane tylko wtajemniczonym.
Wg. dewizy Christiana Rosenkreutza "Arkana tracą na szlachetności, kiedy są objawiane; i - sprofanowane - tracą posiadaną łaskę. Nie rzucaj więc pereł przed prosięta i nie czyń osłu posłania z róż."

Bardzo ciekawymi znakami posługiwali się członkowie Voarchadumii, jednego z niewielu istniejących stowarzyszeń alchemicznych. Uznawanych zresztą za sektę i swego czasu tępioną przez wenecką inkwizycje. Dodam ciekawostke, ze organizacja wydała traktat o transmutacji metali "Voarchadumia Panteusa".
Szackal12
Quote Post
Wstepujacy
*
Nr użytkownika: 1.961

Widzę ze temat troszeczkę odbiega od zadanego wcześniej pytania:

QUOTE (Mrooczek262 @ Jun 21 2005, 11:21 PM)
Hmm...
co możecie powiedzieć o księgach cieni [o ile takowe kto ma] ?

PM
Szackal12
Quote Post
Wstepujacy
*
Nr użytkownika: 1.961

Posiadam taką książkę, pierwsze co zanim "wszedłem" do magii ową książkę wykonałem.

Chciałbym przedstawić (dla potomnych) mój sposób jej wykonania.

Zakup grubą książkę(a dokładniej gruby notatnik/zeszyt z twardą okładką) z dobrej jakości papieru czerpanego dużego rozmiaru.

Zakupiłem zwykły zeszyt A4 z dowolna okładką, stron wystarczy chyba na kilka lat studiowania.

Następnie, w czasie gdy widoczne jest 3/4 księżyca, obłóż (tworząc okrycie/okładkę) książkę materiałem który sama wybierzesz.

Mam już przecież okładkę!
Ale ona nie przypomina mi o magii, wiec zdarłem okładkę z owego zeszytu do czystej tekturki i skleiłem go ponownie dwustronną taśmą.

Wiele osób wybiera cieńszy lub grubszy jedwab.
Inni wolą materiał skóropodobny lub skórę.

Jedwab ? To trochę wyklucza punkt okrycia księgi. W tej sprawie nic jeszcze nie zrobiłem.

Na tył wybierz jeden z następujących kolorów: czarny, biały, czerwony lub zielony.

A czemu by nie pomalować farbami ?
Pierwsza warstwa czerwonego koloru nie przypominała całego okrycia tekturowej książki, lecz kolejne malowania pokryły dokładnie każda cześć tekturowej oprawy dając efekt szorstkiej czerwieni.

Powinnaś później poświęcić księgę wodzie i ogniowi.

Chyba można sobie zostawić to na koniec, gdy ksiązka bedzie juz gotowa, prawda ?

Następnie, swym magicznym piórem i atramentem, narysuj pentakl i runy na głównej części pierwszej strony i na tyle ostatniej.

Tak owo zrobiłem, ale zamiast atramentu użyłem farby, czarnej farmy, a zamiast narysowaniu pentaklu, pentagram, a runy ciemno zielonym kolorem by przypominały o naturze.

Ostatecznie napisz swe wiedźmiarskie imię na środku pentaklu, wyszczególniając po prostu każdą literę, i pieczętując to słowami:

Nadal czekam na jakieś "niezwykły" pomysł, niezwykłe "objawienie". Od ktorego mógłbym wymysleć swoją ksywkę.

Tylko tyle w zamieszczonym artykule, ale oprócz tego wykonałem (nie wiem jak to nazwać) paseczki przechodzące przez środek książki by pamiętać na jakich ostatnio pisałem. Pięć różno kolorowych (niebieski, czerwony, zielony, zolty, i purpurowy).

Okleiłem również grzbiet księgi kolorowymi symbolami i " starszymi runami "

Zakupiłem również ochraniacze na rogi oprawy.

Oraz pomalowałem lakierem pierwsza stronę (okładkę), przed tym jednak pokropiłem wodą, by po lakierowaniu (sprejem) były widoczne wypuklenia.

Grzbiet i łączenie z taśmą ozdobiłem ozdobna tkanina.

Na koniec poprzyklejałem jakieś ładne ozdoby przypominające o magii

Książka kosztowała mnie około 45 złotych
Najdrożej zapłaciłem za lakierowanie około 35 złotych. (efekt był wart)

Książka wygląda staro a jednak nadaje się do użytku dzięki tekturze uzyskałem efekt kurzu, a ozdoby nadały księdze troszeczkę drobiazgowej kosztowności.

Jednak nadal książka ta jest robiona fabrycznie chcialbym pozbyć się niebieskich lini (kratek) ktoś może wie jak to dokonać ??
PM
Pagoda
Quote Post
Uczestnik Dyskusji
**
Nr użytkownika: 1.968

Czytam z zainteresowaniem...
Jesli mogę, to sugeruję zakup w hurtowniach z art biurowymi kroniki(przeznaczonej na kronikę rodzinną lu klasową)
Jest ładnie oprawiona w materiał przypominający skórę i ma białe , sztywne strony.Koszt-do 50zł.
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*

Papier gładki i znajomy introligator [lub podręcznik introligatorstwa] ;) - inna możliwość to experymenty z rozpuszczalnikami [od etanolu poprzez izo aż na touelnie, benzenie i tri (chlorek węgla) z tego co pamiętam] ale nie wiadomo czy się powiedzie. Najprościej byłoby sprawdzić skład chemiczny atramentu owych kratek wtedy będzie wiadomo czy walka z tym sens.

Z ciekawych materiałów - można tłoczenia wykonać dosyć prosto - blacha mosiężna (0,1mm jeśli chcesz dekoracje przyklejać, grubsze zaś dobre do wyklepywania lub rogów) i wyklepać, następnie by się nie pogięła można użyć poxyliny itp wypełniacza od spodu by wzorek nie uległ zgnieceniu.
Jeśli ktoś szukałby "srebrnej" blachy (do kontrastu złoty mosiądz i srebrny metal obok) to polecam alpakę. Blachę można oczywiście przykleić / przyszyć lub przynitować - kwestia gustu.

Inną zabawą jaka może się przydać to termodruk i przeniesienie obrazka wydrukowanego na druk. laserowej z folii na np. jakąś stronę w księdze.
Lewis_Hamilton
Quote Post
Stary Wyga
**
Nr użytkownika: 2.014

[COLOR=gray]Już ja raz zrobiłem swoją księgę cieni, której używam aż do dziś i dalej rozwijam. Jakiś czas temu zmieniłem kod językowy, na mieszankę run i innych znaków, a potem zapomniałem jaki jest szyfr (bo to miały być zapiski tylko dla mnie zrozumiałe) i teraz nie mogę odczytać fragmentów mojego grimuara :( Także polecam alfabet łaciński stosowany w naszym pięknym kraju.
PMEmail PosterUsers Website
Angelika
Quote Post
Zywa Biblioteka
Nr użytkownika: 1.260

:lol: Nie no....moje gratulacje...
PMEmail Poster
yavanna
Quote Post
Doswiadczona Osoba
*
Nr użytkownika: 1.956

Dobre :haha:
PMEmail Poster
Sindonay
Quote Post
Unregistered

Już ja raz zrobiłem swoją księgę cieni, której używam aż do dziś i dalej rozwijam. Jakiś czas temu zmieniłem kod językowy, na mieszankę run i innych znaków, a potem zapomniałem jaki jest szyfr (bo to miały być zapiski tylko dla mnie zrozumiałe) i teraz nie mogę odczytać fragmentów mojego grimuara  Także polecam alfabet łaciński stosowany w naszym pięknym kraju.

Nie ma co wymiatasz facet... :haha:

W sumie według mnie jak ktoś ma natchnienia może nauczyć się dowolnego alfabetu bądź języka i w nim zapisywać w swojej "księdze cieni"... Wiec po jaką ch*lere stosować szyfr?
yavanna
Quote Post
Doswiadczona Osoba
*
Nr użytkownika: 1.956

Wiec po jaką ch*lere stosować szyfr?

Hehe wiesz...:D ściśle tajne informacje ;)
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*

QUOTE (Sindonay @ Mar 9 2009, 06:29 PM)
W sumie według mnie jak ktoś ma natchnienia może nauczyć się dowolnego alfabetu bądź języka i w nim zapisywać w swojej "księdze cieni"... Wiec po jaką ch*lere stosować szyfr?

No cóż... stosowanie szyfru zbliża Księgę Cieni bardziej w stronę notatników Alchemików [zabezpieczenie przed postronnymi, aczkolwiek w magii częściej napotyka się kod kontekstowy czyli wieloznaczności itp aniżeli kod znakowy lub mieszany / hieroglificzny (symbol=wyrażenie + symbol=litera) ];) największy problem ? jak sie zapomni szyfru lub zrobi szyfr jednostronny, ale wracając do sedna - Księga Cieni tradycyjnie nie jest szyfrowana, aczkolwiek o tym już każdy sam decyduje.
Kinqua
Quote Post
Osoba która juz cos wie
Nr użytkownika: 906

A wiecie może co powinno się znajdować w księdze cieni?? ( zapisywanie czarów, zaklęć) ale dalej to nie wiem..
PM
adam
Quote Post
Szpieg z krainy Dreszczowców...
Nr użytkownika: 3.460

Ja prowadzę 2 księgi
1 księga to księga cieni zapisuje w niej:
rytuały,zaklęcia,pismo runiczne, jakieś ciekawe napoje(wywary)
2 księga to księga snów w której zapisuje wszystkie swoje sny
3 księga to księga zielarza zapisuje w niej wszystko o ziołach:
występowanie, kiedy się zbiera itd
PMEmail PosterUsers Website
Ragabasz
Quote Post
Uczestnik Dyskusji
**
Nr użytkownika: 5.131

QUOTE (adam @ Dec 13 2009, 11:19 PM)
Ja prowadzę 2 księgi
1 księga to księga cieni zapisuje w niej:
rytuały,zaklęcia,pismo runiczne, jakieś ciekawe napoje(wywary)
2 księga to księga snów w której zapisuje wszystkie swoje sny
3 księga to księga zielarza zapisuje w niej wszystko o ziołach:
występowanie, kiedy się zbiera itd

Jeśli chodzi o Księgę Cieni, to okazało się, że mam je trzy...jedna z zasadami magii, narzędziami i podstawowymi symbolami. Druga ze znaczeniem znaków zodiaków i planet. Oraz trzecia...przede wszystkim o runach. Zabawne jest to, że dowiedziałam się iż mam Księgi Cieni...tutaj. Wcześniej po prostu traktowałam je jako pamiętniki...zapisywanie rzeczy, które warto zapamiętać. Oczywiście mam zapisane kilka rytuałów...ale bardziej sobie cenię schemat w jaki sposób się je tworzy. Odwołując się do matematyki...mam wzór, liczby jak trzeba podstawie.
Moje księgi są skoroszytami. Zawsze je pisałam piórem...oczywiście używanym tylko do tego celu. Nie zastanawiałam się dlaczego tak robię, przyszło mi to naturalnie. Skoroszyty wybrałam, bo można dokładać kartki, więc jak dochodziła nowa informacja do na przykład danego symbolu, miałam to nadal ją koło niego...a nie w różnych częściach Księgi.
Oczywiście skoroszyty wybierałam bardzo starannie. I znowu z przyczyn egoistyczno- praktycznych...jestem wzrokowcem, więc musiały być ładne i kojarzyć mi się z tematem. Więc przy symbolach mam np.relief egipski, a przy magii obraz z żurawiami w stylu japońskim.
I w sumie nie wiem, czy z powodu, że nie są one zeszytami...mogę je nazwać Księgą Cieni. Czy forma liczy się tu tak samo, jak treść?
Niestety Wicca interesuje mnie od niedawna, więc w sumie mam przeczytane tylko dwie książki, a teraz tłumacze sobie na własny użytek trzecią...więc moja wiedza jest nikła. Niestety poprzednie dwie były baaaardzo populistyczne. Dopiero ta angielska i to forum trochę rozjaśniają mi w głowie.
PMEmail Poster
1 użytkownik(ów) czyta ten temat (1 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll