Forum Dyskusyjne Portalu Mrooczlandia
Witamy gościa ( Zaloguj się | Zarejestruj ) Wyślij ponownie potwierdzenie rejestracji

>

(2) 1 [2]  ( Idź do pierwszego nieczytanego posta ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podziały Wicca, tradycje, ścieżki, odłamy, nurty
Callista
Quote Post
Uczestnik Dyskusji
**
Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 1.184

Opisze ścieżke.

Ścieżka Aleksandriańska została założona w latach 60. XX wieku przez A. Sandersa. Niemal w całości oparta na założeniach gardneriańskich.

Tak poza tematem...
Ktoś mi doradzał praktykowania tej ścieżki^^, a ja odpowiedziałam że nie rozumiem tych założeń. W odpowiedzi usłyszałam 'Po czasie zrozumiesz'.
PMEmail Poster
Nefthis
Quote Post
Unregistered

"Alex Sanders (1926-1988 lub 1916-1988, co pozwalałoby mu chlubić się urodzinami 6.6.16) wypłynął w swoim życiu dosyć późno, a mianowicie w 1962 roku, kiedy to stał się bohaterem ilustrowanego fotografiami artykułu w lokalnej gazecie Manchester Evening Chronicle and News. Fotografie przedstawiały Sandersa podczas własnego rytuału opartego na egipskiej Księdze Umarłych. Sanders ubrany był w szaty pokryte symbolami z Księgi Salomona. W artykule Sanders twierdził, że jest inicjowanym czarownikiem. Sprawa okazała się brzemienna w skutki.

Po pierwsze, Sanders stracił pracę w bibliotece, z której pożyczył książkę, aby kopiować z niej ezoteryczne symbole na szatach. Po drugie, reakcja czytelników na artykuł była gwałtowna i ucierpiały na niej czarownice gardneriańskie, próbujące odciąć się od "pajaca" Sandersa.

Sanders już od wczesnych lat sześdziesiątych próbował zyskać inicjację w kowenie, ale odmawiano mu. Problem polegał na tym, że Sanders prowadził luźny tryb życia: uprawiał wysoką magię w stylu Crowleya (przechwalał się m.in., że stworzył magiczne dziecko imieniem Michael, który to Michael był odpowiedzialny za złe zachowanie Sandersa na, powiedzielibyśmy dziś, imprezach, za obrażanie ludzi itp.) i zdarzało mu się czcić diabła. Ponadto Sanders pił i używał życia z przedstawicielami płci obojga. Do dziś nie ma jasności, kto inicjował Sandersa. Podejrzewa się o to Pat Kopansky, ale ta temu przeczyła. Winna może być tajemnicza Medea. Tak czy inaczej, Sanders zdobył Księgę Cieni i użył jej do prowadzenia własnego kowenu. Sanders twierdził, że został inicjowany w dzieciństwie przez własną babkę, więc inicjacja przez gardnerian nie była mu tak naprawdę potrzebna.

Alex Sanders przyznawał się do inicjowania 1623 czarownic w swojej aleksandriańskiej tradycji. Tradycja ta, jak słyszę, nie różni się wiele od gardneriańskiej. Aleksandranie praktykują zarówno w szatach jak i nago i czerpią nieco więcej wagi do magii ceremonialnej niż gardnerianie.

Towarzyszką Sandersa był jego żona Maxine, która wspomagała go w popularyzacji Wicca. Popularyzacja ta nie zawsze była szczęśliwa i graniczyła ze sztuczkami cyrkowymi (Sandersowie urządzili np. publiczny pokaz w teatrze). Alex Sanders pokazuje, że twórcy nowych religii bywają nieznośni dla otoczenia, ale ich dzieła bronią się same. "Był jak Joker w talii kart i miał swoją rolę do odegrania", powiedzieli Farrarowie w "A Witches' Bible"

Sanders był odszczepieńcem i sam poznał, jak to jest, mieć niewiernych uczniów. W 1970 roku do kowenu Sandersów dołączyli Stewart Farrar(1916-2000), dziennikarz, który wciągnął się w temat, oraz Janet Owen(1950), która przyszła z koleżanką porozmawiać z czarownicami i sama zainteresowała się tematem. Para zakochała się w sobie. 22 grudnia 1970 miała już własny kowen, biorąc ze sobą za zgodą Sandersów trzech członków poprzedniego kowenu. 24 kwietnia 1971 para uzyskała od Sandersa inicjację trzeciego stopnia (jak widzimy, wszystko w owych czasach działo się szybko) i stała się samodzielna. Na gust Sandersa, zbyt nawet samodzielna. Było już jednak za późno. Farrarowie opracowywali własne rytuały i metody pracy oraz zaczęli publikować. Oskarżani bywają o publikowanie materiału objętego przysięgą. Ich wspólne prace to "Eight Sabbats for Witches" i "The Witches Way" (wydane razem jako "A Witches Bible"),oraz "The Witches Goddess", "The Witches God" i "Spells and How They Work". Oboje podróżowali po świecie z wykładami i badali historię Wicca. Właśnie Stewart ukuł termin "tradycja aleksandriańska". Farrarowie przeszli jednak do tradycji gardneriańskiej."

To może ja tyle na te temat powiem pod każdym względem: :zygi:
Callista
Quote Post
Uczestnik Dyskusji
**
Nr użytkownika: 1.184

Może sie pomyliłam... Ale nie można mi zarzucić, że wzięłam to z chmur... Otóż wytrzasnęłam to z Wikipedii.
PMEmail Poster
1 użytkownik(ów) czyta ten temat (1 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll