Forum Dyskusyjne Portalu Mrooczlandia
Witamy gościa ( Zaloguj się | Zarejestruj ) Wyślij ponownie potwierdzenie rejestracji

>

(3) [1] 2 3  ( Idź do pierwszego nieczytanego posta ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kuchnia Eksperymentalna, dziwne, nietypowe aczkolwiek jadalne
Mrooczek262
Quote Post
...
*
Grupa: Admin
Nr użytkownika: 1
Grupa: Admin

Jak się okazało, mimo grudnia [Offtop: z okazji bezśnieżnej zimy: wszyscy weźmy w dłoń dezodoranty z freonem i chwila wolności dla gazu na rzecz hodowania bananowców, pomarańczy i kiwi w przydomowym ogródku za kilkanaście lat , sprawmy by naszym dzieciom żyło się cieplej :D] rośnie w najlepsze wiele roślin.
Wśród nich znalazła się... pokrzywa - dziwny obiekt badań kulinarnych, z pozoru nadająca się do podejścia typu "dotykać patykiem i w rękawicach" :)

Założenia ?
Zimą jadamy mniej warzyw i skupiamy sie na kaloriach mogących wywołać anemię.
Pokrzywa jako roślina o właściwościach odżywczych (o czym zapomniano wraz z czasem na rzecz włoszczyzny) może temu zapobiec - od witamin po mikroelementy. Szczególnie że posiada właściwości regeneracyjne i oczyszczające.

Sposób obróbki wstępnej ?
Ścięcie samych czubków / topów [górnego odcinka o długości ok 3-5 cm], pozbawienie przebarwionych lub uszkodzonych liści, usunięcie... mszyc i wszelakiego możliwego śmiecia. Posiekanie na drobne paski. Sparzenie wrzatkiem (nie było odwagi sprawdzić jak to jest poparzyć sobie pokrzywą język :D), zamrożenie nadmiaru [by nie gniło w temp. pokojowej].

Sprawdzane zastosowanie ?
Zamiast pietruszki do jajecznicy - ok. kilka dużych łyżek lub ćwierć szklanki mrożonki na kilka jajek, ew. czosnek i nieco pieczarek. Bez soli ma dziwny smak i nietypowy, char. dla pokrzywy zapach.

Wynik experymentu ?
Pomijając dziwny zapach pokrzywy, po obfitym posoleniu da się jeść :)
Podobno powinno się ją skropić sokiem z cytryny, ale nie testowałem [jeszcze] :)

Porady ?
Najlepiej ścinać nożyczkami z stali nierdzewnej i kroić w rękawiczkach gumowych. Sparzenie można dokonać poprzez wysypanie pociętego ziela na sitko z stali nierdzewnej i przelaniu przez sitko z zielem wrzątku [szybko tak by sparzyć ale zarazem nie wypłukać zawartych w pokrzywie składników].
PMUsers WebsiteICQAOLYahooMSN
janus
Quote Post
Z Panteonu Opiekunów Wiedzy i Doswiadczen
*
Grupa: Stali Użytkownicy
Nr użytkownika: 1.035

to znaczy coś słyszałem o zupie pokrzywowej gdzieś tam nawet moja babcia ma chyba na nią przepis ale pokrzywa do jajecznicy smaczne to? Pytam z ciekawości
PMEmail PosterAOL
janus
Quote Post
*

a w ogóle z kąt wziąłeś zimą pokrzywę???
zaintrygowałeś mnie tą jajecznicą
PMEmail PosterAOL
ABADDON
Quote Post
Zywa Biblioteka
Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 998

QUOTE (janus @ Dec 26 2007, 07:16 PM)
to znaczy coś słyszałem o zupie pokrzywowej gdzieś tam nawet moja babcia ma chyba na nią przepis ale pokrzywa do jajecznicy smaczne to? Pytam z ciekawości

Bardzo dobra jest herbata z pokrzywy ale trzebaby było ściąc ja przed kwitnieciem i zasuszyć na zimę.
PMEmail PosterUsers WebsiteAOL
Barboss
Quote Post
Doswiadczona Osoba
*
Nr użytkownika: 658

Jajecznica z pokrzywa...Mniam :czarodziej:
Twoja jajecznica Mrocku przypomniala mi oś ważnego. Podziele sie tym z wami;)
Czy zawsze wiemy co jemy?
Często w media można usłyszeć że jedzeie ważyw jest bardzo potrzebne, dostarczjja one witmi i zoli mineralnych, ktore sa niezbedne do prawidlowego funkcjonowania naszego organizmu. Lekarze czesto mowia iż trzeba spożywac dużą ilość warzyw...
Wszystko bylo by pieknie, ale...Czy wszystkie wazywa sa zdrowe?
Wysteępuuje tutaj pewien paradoks;)
Wielu z was czesto spożywa sałątę, marchewke, niektórzy lubia szpinak czy ową pokrzywe;) Czy te rośliny sa zdrowe?
Odpowiedź: Tak i Nie...
Zawierają dużo witamin, odpowiednie kwasy, regulatory, czyli powinny byc zdrowe, ale w dzisiejszych czasach wiekszość z nich jest uprawiana na podlożu wzbogaconym związkami azotopochodnymi...
Azot jest potrzebny w oranizmie, ale w nadmiernych ilościach może prowadzić do wywołania różnego rodzaju chorób...POzatym wieksza czynną tkanke, co prowadzi do tzw "wzdęcia" organizmu. Ja temu zapobiec? Przede wszystkim należy ograniczać spożywanie szpinaku, oraz salaty...Jeśli chodzi o marchw...Kupując marchew w sklepie powinniśmy zwrócić uwage na jej wielkośc...Jeśli cos jest nienaturalnie duże, oznacza to, iż jego przyrost został zwiekszony dzieki dodatkowemu nawożeniu nawozami azotowymi. Kupujemy tylko marchewki średniej wielkości;) A co do pokrzywy... Nie zrywac pokrzyw, ktore rosna w okolicach oborików, oczyszczalni scieków, lyb na polach ornych po ich naworzeniu gnojowica ;) Życzę smacznego :czarodziej:
PMAOL
Nefthis
Quote Post
Unregistered

Mniam :rolleyes:

Z chęcią bym kogoś przekąsiła na śniadanie... :clam: :plemnik: :jupi:
ABADDON
Quote Post
Zywa Biblioteka
Nr użytkownika: 998

QUOTE (Barboss @ Jan 2 2008, 12:42 AM)
Często w media można usłyszeć że jedzeie ważyw jest bardzo potrzebne, dostarczjja one witmi i zoli mineralnych, ktore sa niezbedne do prawidlowego funkcjonowania naszego organizmu. Lekarze czesto mowia iż trzeba spożywac dużą ilość warzyw...
Wielu z was czesto spożywa sałątę, marchewke, niektórzy lubia szpinak czy ową pokrzywe;) Czy te rośliny sa zdrowe?
Zawierają dużo witamin, odpowiednie kwasy, regulatory, czyli powinny byc zdrowe, ale w dzisiejszych czasach wiekszość z nich jest uprawiana na podlożu wzbogaconym związkami azotopochodnymi...
Azot jest potrzebny w oranizmie, ale w nadmiernych ilościach może prowadzić do wywołania różnego rodzaju chorób...POzatym wieksza czynną tkanke, co prowadzi do tzw "wzdęcia" organizmu. Ja temu zapobiec? Przede wszystkim należy ograniczać spożywanie szpinaku, oraz salaty...Jeśli chodzi o marchw...Kupując marchew w sklepie powinniśmy zwrócić uwage na jej wielkośc...Jeśli cos jest nienaturalnie duże, oznacza to, iż jego przyrost został zwiekszony dzieki dodatkowemu nawożeniu nawozami azotowymi. Kupujemy tylko marchewki średniej wielkości;) A co do pokrzywy... Nie zrywac pokrzyw, ktore rosna w okolicach oborików, oczyszczalni scieków, lyb na polach ornych po ich naworzeniu gnojowica ;) Życzę smacznego :czarodziej:

Dożyliśmy takich czasów, żeżebys miał zdrowe warzywka musisz je sobie wychodować w doniczce ewentualnie kupować w sklepach z ekologicną żywnościa - oczywiscie droższą - i to droższa w sposób nie usprawiedliwiajacy wyższych kosztów produkcji - po prostu wykorzystuje sie , że wszedzie sa azotany a jak chcesz normalna maechewke czy sałatę musisz słono zapłacić. Oczywiście jajecznica z pokrzywą jest bardzo dobra również jajko ugotowane na twrdo i posiekane z pokrzywą tez jest dobre.
PMEmail PosterUsers WebsiteAOL
janus
Quote Post
*

QUOTE (ABADDON @ Jan 2 2008, 12:59 PM)
QUOTE (Barboss @ Jan 2 2008, 12:42 AM)
Azot jest potrzebny w oranizmie, ale w nadmiernych ilościach może prowadzić do wywołania różnego rodzaju chorób...POzatym wieksza czynną tkanke, co prowadzi do tzw "wzdęcia" organizmu. Ja temu zapobiec? Przede wszystkim należy ograniczać spożywanie szpinaku, oraz salaty...Jeśli chodzi o marchw...Kupując marchew w sklepie powinniśmy zwrócić uwage na jej wielkośc...Jeśli cos jest nienaturalnie duże, oznacza to, iż jego przyrost został zwiekszony dzieki dodatkowemu nawożeniu nawozami azotowymi. Kupujemy tylko marchewki średniej wielkości;) A co do pokrzywy... Nie zrywac pokrzyw, ktore rosna w okolicach oborików, oczyszczalni scieków, lyb na polach ornych po ich naworzeniu gnojowica ;) Życzę smacznego  :czarodziej:

Dożyliśmy takich czasów, żeżebys miał zdrowe warzywka musisz je sobie wychodować w doniczce ewentualnie kupować w sklepach z ekologicną żywnościa - oczywiscie droższą - i to droższa w sposób nie usprawiedliwiajacy wyższych kosztów produkcji - po prostu wykorzystuje sie , że wszedzie sa azotany a jak chcesz normalna maechewke czy sałatę musisz słono zapłacić. Oczywiście jajecznica z pokrzywą jest bardzo dobra również jajko ugotowane na twrdo i posiekane z pokrzywą tez jest dobre.

kapusta kiszona domowym sposobem tez jest swietna a jaka zdrowa
a propos eksperymentów 2 tygodnie temu stworzyłem zupe z kiszonej kapusty i kiszonych ogórków na smietanie pychotka chociaż moi lokatorzy jakoś nie podzielili mego zachwytu i nie chcieli szkosztować :haha: :haha: :haha:
PMEmail PosterAOL
QaDo
Quote Post
Osoba z dorobkiem
*
Nr użytkownika: 857

taa.. nie dziwie sie. Musiało nieźle jechać :P
A co do hodowli polecam coś wiekszego niż doniczki na marchewki bo nie wielkie urosną ze względu na ograniczenia przestrzenne :haha:
PMEmail PosterIntegrity Messenger IMAOL
Barboss
Quote Post
Doswiadczona Osoba
*
Nr użytkownika: 658

Mam dla was cos ciekawego:
składiki:
1 kilogram szynki z dzika ( mam na mysli jego mięśnie odbytu)
3 papryki czerwone
3 główki czosnku
sól
pieprz
ziele angielskie, jałowiec(owoce)
piwo
Miesko nacinamy, jakbyśmy podcinali sobie żyły :czarodziej:
Faszerujemy naciecia wczesniej pokrojonym w paski czosnkiem i papryka.
Zszywamy naciecia dratwą(ukłon w strone chirurgów :czarodziej: )
Kolejna czynnośc polega na natarciu mieska sola i przyprawami :czarodziej:
nastepnie wkladamy smakołyk do rondla i zalewamy piwem, lub czerwonym, słowkim winem :czarodziej:
Podczas duszenia propouje polewać miesko wywaem w ktorym leży i w polowie duszenia dodac pol sloiczka żurawiny :czarodziej:
Smacznego :czarodziej:
PMAOL
janus
Quote Post
*

QUOTE (QaDo @ Jan 3 2008, 02:42 PM)
taa.. nie dziwie sie. Musiało nieźle jechać :P
A co do hodowli polecam coś wiekszego niż doniczki na marchewki bo nie wielkie urosną ze względu na ograniczenia przestrzenne :haha:

mic ztych rezczy zagęsciłem wszystko odrobiną mąki dodałem kiełbaski nic nie jechało oni mi po prostu nie ufają odkąd przypaliłem jajka na twardo :diabelek:
PMEmail PosterAOL
Nefthis
Quote Post
Unregistered

Barboss, przyjechał byś w końcu zrobić mi jakiś pyszny obiadek :wub: .
marko132005
Quote Post
Oczytana Osoba
Nr użytkownika: 1.100

Kurde ale pomysły macie xD Ciekawe jak to wszystko smakuje... :czarodziej:
PMEmail Poster
Meeron
Quote Post
*
Nr użytkownika: 1.798

Ceronki:
Porcja na 2 osoby:

- 8 jąder z barana
- masło
-1 pomarańcza
- pieprz
-sól
-curry

Wyciskamy sok z pomarańczy do miseczki, a następnie wsypujemy wszystkie przyprawy i mieszamy.
Wkładamy umyte baranie jądra do miseczki z wcześniej przygotowana zalewą.
Jadra mają sie moczyć 24 h, nie zapominajmy, żeby czasem je przewracać, żeby ażda ich częśc nabrała soku. Na drugi dzień, wyciagamy jądra i smarujemy masłem, a następnie kładziemy na ruszt grila węglowego i grilujemy:) Jądra powieksza się znacznie podczs grilowania, z zewnatrz będą chrupiące, a w środku soczyste:) Jedzenie takiego posiłku jest bardzo ciekawe, ponieważ jądra pod wpływem amylazy ślinowej zwiększaja dodatkowo swoja objętość ( rozszerzają się w ustach ) Goraco polecam i zycze udanego posiłku B)
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Sari_Aris
Quote Post
Na emeryturze
*
Grupa: Opiekunowie Forum
Nr użytkownika: 49

No to swietny przepis na zniechęcenie sie do jedzenia :blink: :D
PMEmail Poster
Meeron
Quote Post
*

Wiem że brzmi nieciekawie, ale smak wynagradza wszystko :P
Sari_Aris
Quote Post
Na emeryturze
*

QUOTE (Meeron @ Nov 20 2008, 06:45 PM)
Wiem że brzmi nieciekawie, ale smak wynagradza wszystko :P

No cóż smaki sa rózne akurat ten dla mnie kompletnie nie odpowiada bleeeeeeeee :ph34r:
PMEmail Poster
Meeron
Quote Post
*

Napuj energetyzujący:
( coś z kucni bliskowschodniej )
- krem /pół litra( przebadana krew świńska, lub jak kto lubi ;) )
- mięta /6 listków( świeża )
- melisa/3 mistki(świeża )
- miód ( leisty )
- czerwone wino ( wytrawne )
Mieszamy wszystkie składniki ( koniecznie ręcznie! )a następnie odstawiamy do lodówki aby się schłodziło. Napój jest rewelacyjny;) Polecam
Nefthis
Quote Post
Unregistered

Heheheh :haha: oj tak wspaniałe to połączenie świńskiej krwi z winem wytrawnym hehehe. Czy to przepis dla ubogich wampirów? :haha:
Sari_Aris
Quote Post
Na emeryturze
*

QUOTE (Nefthis @ Mar 3 2009, 06:09 AM)
Heheheh :haha: oj tak wspaniałe to połączenie świńskiej krwi z winem wytrawnym hehehe. Czy to przepis dla ubogich wampirów? :haha:

Raczej ubogich Emo-pijawek :clam:
PMEmail Poster
Mefistofeles
Quote Post
Unregistered

Co ciekawe krew nie jest trawiona przez organizm ludzki...

Pół litra krwi w układzie pokarmowym może nieźle namieszać ^^
Meeron
Quote Post
*

Nie do końca...emoglobina zawarta we krwi ma powinowadztwo do tlenu, tzn, że usuwa tlen z wina ( w winie nie powinno byc tlenu, poniewaz podczas dojżewania powstaje strefa beztlenow, ale po otwariu butelki tlen przenika do wina, zmieniając jego smak ). jak nie wierzysz, to sprawdź :czarodziej:
Mefistofeles
Quote Post
Unregistered

W to wierzę... hemoglobina(czerwony barwnik w krwi) wchłania tlen...

ALE KREW NIE JEST TRAWIONA ^^

W rezultacie powstają w żołądku lub w innym miejscu układu pokarmowego powstaje skrzep...

Czym grożą skrzepy można doczytać ^^
Sari_Aris
Quote Post
Na emeryturze
*

:woot:
PMEmail Poster
Meeron
Quote Post
*

Ale ma spore zastosowanie. Czarnina, kaszanka, to wszytsko jest przeciez krew ( choć przetworzona ).
0 użytkownik(ów) czyta ten temat (0 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll