Forum Dyskusyjne Portalu Mrooczlandia
Witamy gościa ( Zaloguj się | Zarejestruj ) Wyślij ponownie potwierdzenie rejestracji

>

(3) 1 2 [3]  ( Idź do pierwszego nieczytanego posta ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Święta wiccańskie - czy ktoś je tutaj obchodzi?
Nefthis
Quote Post
Unregistered

Coven to tam mało istotna rzecz, bardziej mam na myśli tutaj kwestie inicjacji (samoinicjacji) bądź zmiany dotychczasowej wiary lub niewiary na wiare w Rogatego i Potrójną
Jk.
Quote Post
Zywa Biblioteka
Grupa: Stali Użytkownicy
Nr użytkownika: 672
Grupa: Stali Użytkownicy

Do tego właśnie(głównie) jest wymagany kowen. Nie ma samoinicjacji w Wicca. Przynajmniej tej "według wszystkich zasad". Zmiana wiary to kwestia nieporównywalna, ludzie co innego myślą i co innego mówią.. A prawda jest jeszcze inna :P

Wicca eklektyczne to tak jakby... hm... katolik wierzący, ale nie chodzący do kościoła, nie uznający księży, papieża etc. Niby wyznaje ogólne zasady, ale katolikiem nie jest(albo jest złym). Wybaczcie porównania do katolików, ale są najprostsze :P
PMEmail PosterAOLYahooMSN
Callista
Quote Post
Uczestnik Dyskusji
**
Grupa: Użytkownicy
Nr użytkownika: 1.184

Ja wybaczam :P. Ja sie gubię w tych świętach i nie wiem jakie kiedy wypada.
PMEmail Poster
Mrooczek262
Quote Post
...
*
Grupa: Admin
Nr użytkownika: 1
Grupa: Admin

QUOTE (Callista @ Jun 19 2008, 07:08 PM)
Ja wybaczam :P. Ja sie gubię w tych świętach i nie wiem jakie kiedy wypada.

I na tym właśnie polega eklektyzm - na pobieżnej wiedzy skleconej i braku dążeń.
Czyli chęci dobre ale sposób wykonania... no cóż...
Najlepiej do czasu jak zapamiętasz daty i znaczenia świąt nie mów nikomu że masz cokolwiek wspólnego z wicca, lepiej to określać sympatyzowanie z wicca :)

Zgromadzenie to innaczej mówiąc: krąg, tradycyjne są 8ki [8 świąt] / 12tki [8 świąt + 4 pory roku] {Sabbat, kult dnia} lub 13 {Esbat, kult nocy, w nielicznych wypadkach tzw. Kruk} - wszystko zależy od pory i tego co dany krąg czci.
Przykład:
Samhain-Beltain = Noc
Beltain- Samhain = Dzień
13 = kult księżycowy [13 pełni]
4, 8, 12 = kult słoneczny [4 pory roku, 4 sabbaty mniejsze i 4 większe łącznie 8 sabbatów, 12 = 8+4 (każda pora roku = osobna osoba prowadząca w danym czasie) , 12 = miesiące i znaki zodiaku (umownie przyjmowane, wystepujące głównie w wicca zmieszanej z zachodnio-europejskimi systemami)];
Model 12 stanowi pośrednią formę mało spotykaną ponieważ jest trudna do wychwycenia metodami zwykłej obserwacji (czyli bez wynalazku pt. kalendarz [sabbat można określić nieco dokładniej - bierzemy pod obserwację rośliny i sprawdzamy co kiedy kwitnie oraz pomiar czasu wsch / zach słońca aby było super dokładnie dorzucamy do tego wzór na szer geograf etc matematyka ale da sie ustalić bez znajomości kalendarza - po kalendarzu roślinnym ;) ]) i waha się pomiędzy księżycowym {pełnie albo nowie jako wyznaczniki dzielące rok na części i umowne wskaźniki miesiąca} a słonecznym {miesiące kalendarza słonecznego i znaki zodiaku powiązane głównie z słońcem}.

Samoinicjacja zaś występuje, lecz raczej w szamaństwie i systemach o niskim stopniu rozwoju hierarchicznego.
Inicjacja hierarchiczna pojmowana jako wejście w szeregi różnych organizacji ruchu oporu [Kontr-Konkwisty] w systemach Starej Wiary jest niemożliwa bez Zgromadzenia, może nastąpić raczej coś co można nazwać "inicjacją dążeń i techniki" / "oświeceniem" / "przebudzeniem" / "posmakowaniem wieczności"(np. Szamańska jak w przypadku Odyna).

Inicjacja dążeniowa / posmakowanie wieczności jest ważniejsza - hierarchiczna zaś nieco mniej, ponieważ najważniejsze jest pierwsze wejście do wody, gdy nauczymy się pływać to możemy już wybierać gdzie i z kim będziemy pływać w tym morzu magii :).
PMUsers WebsiteICQAOLYahooMSN
Kalen
Quote Post
Unregistered

Ja ten rok rozpoczynam obchodzić święta Wikańskie. Teraz będzie Święto IMBOLC.
TRADYCJE zw. z świętem Imbolc
Jedną z tradycyjnych czynności odnoszących się do święta Imbolc, jest to by po zachodzie słońca lub tuż po rytuale, zapalić wszystkie lampy w domu - choćby tylko na kilka chwil.
Lub też, zapalić świece w każdym pokoju dla uczczenia odrodzin Słońca.
Zamiennie, możesz zapalić lampę naftową z czerwonym kloszemi położyć to w widocznej części domu lub na oknie.
Jeśli śnieg leży na dworze na zewnątrz, pochodź w nim na chwilę, przyzywając ciepło lata.
Z twą rzutującą(wskazującą) ręką, wyznacz obraz Słońca na śniegu.
Do jadła przeznaczonego do spożycia w tym dniu włącz także produkty mleczne, ponieważ Imbolc oznacza święto narodzin młodego pokolenia.
Kwaśne, kremowe potrawy są znakomite.
Ostre i mięsne jadło dla uczczenia Słońca jest również odpowiednie.
Słodkości i wszystkie potrawy zrobione z pieprzem, cebulą, porem, szalotką, czosnkiem lub szczypiorkiem są odpowiednie.
Korzenne wina i potrawy zawierające rodzynki - wszystkie jadło symbolizujące Słońce - są także tradycyjne.

Boże jak ja nie lubię potraf słonecznych! :ph34r:
adam
Quote Post
Szpieg z krainy Dreszczowców...
Nr użytkownika: 3.460

Już niedługo Yule kto będzie obchodził i jak ?
Ja rytuał odprawię i dużo zjem a jak inni ?
PMEmail PosterUsers Website
Narcyza_
Quote Post
Unregistered

No ja bym chciała spędzić z kimś te święto ale nikt nie ma czasu :( wszędzie wszystkim się spieszy no a akurat mam wolne w święta ;)
0 użytkownik(ów) czyta ten temat (0 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options (3) 1 2 [3]  Reply to this topicStart new topicStart Poll